Od czego zależy kolor tablicy rejestracyjnej?

Kolory tablic rejestracyjnych mają spore znaczenie i nie możemy sami decydować o tym, jakiej barwy tablice będziemy mieć we własnym samochodzie. Na chwilę obecną w Polsce obowiązuje aż siedem wariantów kolorystycznych tablic.

Najpopularniejsze kolory tablic

Od 1 stycznia 2018 roku w Polsce podstawowym rodzajem tablicy rejestracyjnej w samochodach jest biała płyta, z niebieskim paskiem po lewej stronie, na którym znajduje się symbol Unii Europejskiej oraz oznaczenie krajowe PL, napisane białymi literami. Centralną część tablicy zajmują czarne litery i cyfry na białym tle. Między literami oznaczającymi powiat, w którym dokonano rejestracji oraz ciągiem znaków, znajduje się nalepka legalizacyjna. Wciąż jeszcze używane są rówieśnicze wcześniejsze tablice. Te wydane pomiędzy 30 kwietnia 2016, a 31 grudnia 2017 roku, nie mają znaczka legalizacyjnego. Jeszcze starsze tablice, wydane między 31 marca 2000, a 29 kwietnia 2016 roku, zamiast znaczka Unii Europejskiej, mają emblemat przypominający polską flagę.

Inne warianty kolorystyczne

Wciąż jeszcze legalne jest używanie tak zwanych ,,starych tablic rejestracyjnych”. Chodzi tu o czarne tablice z białym napisem. Były one wydawane przed rokiem 2000. Zdarza się, że na drodze spotkamy samochody, których rejestracja przypomina te opisane powyżej, ale litery są w kolorze czerwonym, a nie czarnym. To tablice tymczasowe, które wydawane są na czas pomiędzy rejestracją pojazdu, a przygotowaniem ostatecznej wersji tablic. Niekiedy może się zdarzyć, że w salonie samochodowym samochody będą miały zieloną czcionkę na tablicy, zamiast czarnej – to tak zwane tablice profesjonalne. Co ciekawe, przypisane są one do właściciela, a nie do samochodu więc mogą być dowolnie przekładane do kolejnych aut. Od 1 stycznia 2020 roku wydawane są w Polsce również tablice, które dość znacząco różnią się kolorem. Mają zielone tło, na którym umieszczone są czarne litery. To tablice, którymi oznacza się samochody bezemisyjne, a więc takie, które zasilane są wodorem lub silnikiem elektrycznym. Niebieskie tło tablic, na którym umieszczone są białe litery to z kolei tablice dyplomatyczne. Przysługują ambasadom, konsulatom i międzynarodowym organizacjom, które mają siedziby w Polsce. Ostatni rodzaj tablic, które możemy spotkać to żółte tablice rejestracyjne. Rzeczywiście mają one żółty kolor tła i oznacza się nimi samochody zabytkowe. Mają krótszy numer rejestracyjny, a na końcu umieszczony jest ideogram pokazujący stary samochód.

Wróć

Informacje

+48 505 700 406
biuro@carplates.pl

CAR PLATES Agnieszka Szczepańska - logo

1
Koszyk
BELGIA 2
Numer rejestracyjny:

fdfdbfdy

1 X 60,00  = 60,00