Tablice rejestracyjne za granicą nieco różnią się od tych, które obowiązują w Polsce. Odmienności można zauważyć zarówno w krajach członkowskich, jak i tych spoza Unii Europejskiej.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tablic jest międzynarodowy kod samochodowy. Polega na literowym oznakowaniu państwa, w którym dana tablica została zarejestrowana. Kod ma formę skrótu urzędowego nazwy kraju, dla przykładu w Polsce jest to PL, w Niemczech – D, a w Stanach Zjednoczonych – USA. Dodatkowo na tablicach rejestracyjnych w krajach członkowskich umieszcza się symbol Unii Europejskiej na niebieskim pasku.
Większość zagranicznych blach ma formę czarnych napisów na białym tle, co stanowi najbardziej widoczne i czytelne rozwiązanie. Niektóre państwa pod tym względem się wyróżniają. Najlepszym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie tło tablicy jest żółte. Zagraniczne tablice rejestracyjne, dostępne w naszej firmie, mogą być prostokątne, kwadratowe i przyjmować różne rozmiary. Wiele blach wyróżnia się oryginalnym wyglądem i wzornictwem, jak jest na przykład w prowincjach Kanady.
Czy na zagranicznych tablicach rejestracyjnych można jeździć w Polsce?
Osoby, które wracają zakupionym samochodem z zagranicy lub po prostu przyjechały do Polski na wakacje, często zastanawiają się, czy grożą im konsekwencje prawne. Jedno z ważniejszych przepisów w Polsce mówi, że dopuszczone do ruchu mogą być tylko samochody, których tablice mają łacińskie litery i arabskie cyfry.
W przypadku zakupu samochodu za granicą wcale nie trzeba przywozić go na lawecie. Na zagranicznych tablicach rejestracyjnych można poruszać się do 30 dni, czyli do momentu przerejestrowania. Oczywiście samochód musi mieć ważny przegląd i ubezpieczenie OC. Na wypadek kontroli warto również wozić w aucie umowę kupna – sprzedaży lub fakturę.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy sprzedawca wyrejestrowuje pojazd, a tablice zostają zdjęte. Nowy właściciel musi kupić tak zwane blachy wyjazdowe i czasowe ubezpieczenie. W przypadku, gdy kierowca porusza się po Polsce własnym lub pożyczonym samochodem na obcych blachach, auto powinno jedynie spełniać wymagania techniczne i posiadać ważne ubezpieczenie.